Samsung Galaxy A9 – příliš velká očekávání [recenze]

Reklama

4 fotoaparáty na zadní straně, to je hlavní tahák u jinak špičkově vybaveného Samsungu, který stojí bezmála 15 000 Kč. Stojí fotky za to, aby se konkurence poroučela?

Samsung Galaxy A9 vyhrál předvánoční bitvu o počet fotoaparátů na těle, jeho protivníkem byl Huawei Mate 20 Pro (naše recenze). Galaxy A9 najdete v obchodech v černé, růžové a testované modré variantě. V každém případě oficiálně stojí téměř 15 000 Kč a to není zrovna málo.  Kvalitou fotek totiž na špičku nepatří, není vybaven žádnou odolností proti vodě a o vlajkovou loď určitě nejde. Co tedy nabídne?

Samsung Galaxy A9

Rozměry: 163 × 77 × 8 mm, 183 g
Displej: 6.3″, 1080 × 2220 bodů, 16 mil. barev, IPS
Procesor, systém: 8 jader, 2200 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 6000 MB, 128000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS 3,5mm jack
Fotoaparát: 24+10+8+5 Mpx, video: 4K autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Samsung Galaxy A9 v českých e-shopech: Kč - Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Telefon s hladkou konstrukcí dostal 6,3palcový AMOLED displej, který je proslavený ostrým obrazem a jásavými barvami. Kovový rám konstrukce zaručuje pevnost, na povrchu najdeme sklo. To láká otisky a tak je třeba občas leštit. Přechod barev z modré do zelené a zpět je efektní, o tom  není pochyb. Kvalita obrazu dipleje je vynikající, jeho jas na přímém slunci pomůže čtení obrazu. Displej podporuje Always on pro trvalé zobrazení informací při zamknutém displeji, určitě chválím.

Nad displejem najdete tradičně reproduktor, selfie kameru s výkonem 24 Mpx a nějaké senzory, chybí LED notifikace. Ani boky nepřekvapí,  spolehlivě najdete zámek mobilu a ovládání hlasitosti. Trochu nezvykle nahoře pak najdete slot pro dlouhý šuplík na dvojici nanoSIM a microSD kartu. Tlačítka se tisknou bez potíží, ani jejich umístění není nijak nelogické. Spodní hrana potěší USB-C konektorem, a současně i 3,5mm jackem na sluchátka. Není třeba žádná redukce, jednoduše zapojíte vlastní kvalitnější sluchátka a užijete si povedený výstup k poslechu.

Na zádech se pak vyjímá čtečka otisků prstů s rychlou reakcí, a hlavně modul se 4 fotoaparáty. Modul vyčnívá nad povrch, jak bývá obvyklé i u jiných výrobců. Díky tomu mobil hladkými zády po stole sám nesjíždí a nespadne na zem. Kromě fotoaparátů je tu LED blesk. Pod povrchem zad bydlí 3 800mAh akumulátor s dobrou výdrží, telefon není třeba denně nabíjet, pokud ho neždímete náročnými hrami. A9 stačí nabíjet klidně ob den o déle.

8 jader procesoru Kirn pohání Android 8 s nadstavbou Samsungu společně se 6 GB RAM. Pro paměťovou kartu nemusíte  moc chvátat, od výrobce máte 128 GB vnitřní paměti v základu, po instalaci nezbytností je asi 100 GB k využití. Ovládání systému je velice svižné, nabízejí se různé zkratky, souběžné zobrazení oken, kopírování mezi okny apod.

Pro focení výrobce nachystal nálož fotoaparátů, jde o širokoúhlý snímač 10 Mpx se záběrem 120 stupňů, pod ním je 10Mpx teleobjektiv, 24Mpx je hlavní snímač a 5Mpx objektiv pro hloubkové ostření a efekty bokeh. Jejich aktivitu řídíte klikání na ikony stromečků v aplikaci fotoaparátu, scéna se na displeji podle toho zabírá jinak. Někdy je daleko, blíže, více roztažená apod. Sami vyberete, jak chcete fotit. Kvalita fotek není bohužel stoprocentní, v interiérech jsou málo ostré, barvy nesedí, venku jsem zažil jakoby zamlžený záběr, přepálená světlá místa, slabší podání barev. U videa 1080p je vidět zdrařilá stabilizace, ale ruší přeostřování.

Koupit?

Samsung Galaxy A9 je určený pro fanoušky počtu fotoaparátů, tady není pochyb. Mobil určitě nezklame výdrží a výkonem, stabilním chodem systému i kvalitou konstrukce. Bohužel u fotoaparátů nelze čekat vynikající fotky a to je škoda.

Samsung Galaxy A9 fotogalerie

Samsung Galaxy A9 – 1080p video

 

Reklama