Sony Xperia 1: vyšší než obvykle [recenze]

Reklama

Japonské Sony se rozhodlo ukázat konkurenci, že má právo patřit mezi výrobce špičkových telefonů. Nejlepší model značky má nabitou výbavu a hlavně netradičně protáhlý displeje s poměrem stran 21:9.

Sony Xperia 1 je nejlépe vybavený model výrobce, aktuální cenovka 24 000 Kč jej řadí po bok třeba konkurenčního Samsungu S10. Sony se však odlišuje na první pohled, takto protáhlou mobilní „nudli“ jsme v ruce dlouho neměli. Telefon s velkým 6,5palcovým displejem koupíte v Česku v jediné barvě – černé.

Xperia 1 má zpevněnou konstrukci kovovým rámečkem, odolnost proti vodě a prachu potvrzuje norma krytí IP68. Právě displej na čelní straně strhává velkou pozornost, protože jeho QLED technologie ve spojení se 4K rozlišením a výborným podáním barev přináší skvělou podívanou. Po vzoru konkurence Honoru P30 Pro u něj bohužel nenajdeme čtečku otisků prstů v displeji, nýbrž na pravém boku konstrukce. Nad displejem nenajdeme výřez se selfie kamerou, ale rovnou celý pruh vč. sluchátka k hovorům. Fotí se ve kvalitě 8 Mpx se stabilizací. Zcela v horním levém rožku pak spatříte vícebarevnou notifikační LED.

Telefon má přesné rozměry 167 × 72 × 8,2 mm při hmotnosti 178 g, která se rozložila do protáhlé konstrukce. Záda nejsou samozřejmě plastová, prémiový model dostal sklo, které chytá otisky jen nepatrně a není třeba jej často leštit. Zatímco na horní stranu patří nanoSIM do šuplíku, přibalenou nabíječku s výkonem 18 W s konektorem USB-C zapojíte do spodní strany. Tady jsme bohužel přišli o konektor 3,5mm jack na sluchátka, musíte využít přibalenou redukci. Chválím výkon hlasitého reproduktoru, i když jeho umístění není třeba při hraní her ideální – zakryjete si jej prsty pravé ruky při držení mobilu.

Levý bok je zcela prázdný, tlačítka se koncentrují napravo. Kromě ovládání hlasitosti tu je ploška snímače otisků, pak zámek/vypínač mobilu a ještě hardwarová spoušť. Díky ní tak můžete cvakat fotky pohodlně i pod vodou nebo s mokrýma rukama, což by na displeji nešlo. Přesnost čtečky otisků prstů nehodnotím příliš kladně, a po jednom dvou marných pokusech už nekompromisně vyžaduje 6místný PIN, což je někdy frustrující.

Záda telefonu obsahují řádně vycentrované doplňky v podání LED blesku a senzorů pro kvalitní focení. Samotný modul se třemi objektivy dostal výbavu pro běžné focení 12 Mpx, dalších 12 Mpx pro přiblížené záběry (teleobjektiv) a ještě 12 Mpx pro široké záběry. Podpora 4K videí už nepřekvapí. Zbytek konstrukce je kromě log výrobce a modelu prázdná, pod povrchem sídlí jen 3 300mAh baterie. Chybí možnost podpory Qi bezdrátového nabíjení. Výdrž telefonu není žádná sláva, procenta mizí před očima, jen co začnete trochu surfovat nebo fotit či hrát hry. Běžně se stane, že za hodinku surfování a čtení na internetu přijdete o 20-30 % kapacity baterie.

Android 9.0 spoléhá na výkon procesoru Qualcomm Snapdragon 855 s 8jádry na taktu až 2,84 GHz, využívá 6 GB RAM a 128 GB vnitřního úložiště. Komu by snad místo chybělo, může dokoupit microSD kartu. Systém pracuje velice svižně, pokud byste měli potíže ovládat jej jednou rukou, lze aktivovat mírné zmenšení plochy, abyste dosáhli na prvky. Součástí aplikací je Asphalt 9: Legends, výborná hra, která vyniknout jak výkonnému hardwaru, tak hlavně kvalitám displeje. Tu hru budete chtít hrát neustále! Pro pohodlné ovládání systému jsou připraveny dotykové panely po stranách displeje, různým počtem ťuknutí nebo potažením se pohybujete mezi aplikacemi, potvrzujete akce apod.

K výkonu fotoaparátů nelze říct snad jediné mínus, stejně tak video je velice kvalitní, točit můžete třeba i zpomalé záběry, video je parádně stabilizované.

Sony Xperia 1 – 4K video

Sony Xperia 1 – fotogalerie

Závěr

Sony Xperia 1 je určitě výborný telefon, který se může líbit fandům ne-čínských telefonů, telefonů s odolností IP68 a hlavně telefonů se špičkovými fotoaparáty. Sony tímto modelem potvrzuje, že patří do elitní třídy telefonů, i když se nezvyklý poměr stran 21:9 nemusí líbit každému.

Reklama