T-Mobile zahájil spolupráci s Univerzitou obrany

Reklama

T-Mobile podepsal memorandum o spolupráci s Univerzitou obrany, pro kterou postaví stand alone kampusovou 5G síť. Vojáci v ní budou testovat své nové technologie.

Hlavním cílem projektu a spolupráce je ověřit přínos 5G technologie pro aplikace bezpilotních létajících a bezosádkových pozemních systémů, a to se zaměřením na různé oblasti jako řízení, sběr dat pro rozhodování, určování polohy apod. Tato privátní kampusová síť bude sloužit zaměstnancům a studentům Univerzity obrany, případně ji využijí k testování i ostatní složky Armády České republiky.

Privátní kampusová síť pokryje tři univerzitní objekty. V Kasárnách Černá Pole půjde o pokrytí vnitřních prostor, včetně učeben a specializovaných laboratoří, kde se budou testovat vybrané metody využití. V dalším objektu bude 5G síť využita v rámci venkovní plochy mezi budovami k testování venkovního bezpilotního létání s raritní 64×64 anténou. V třetím objektu pak bude umístěný core 5G sítě a anténa pro síťové testování.

Implementace privátní SA 5G sítě v areálu univerzity výrazně zrychlí datové spojení a pomůže tak k efektivnějšímu testování nových technologií. Kromě rychlejšího přenosu dat umožní 5G síť také přenesení velkého objemu dat s nízkou latencí.

T-Mobile se na privátní 5G sítě zaměřuje dlouhodobě a v loňském roce do nich investoval desítky milionů korun. První 5G kampusová síť (v Non-Stand Alone módu) vznikla v roce 2020 na VŠB-TUO v Ostravě, následovalo spuštění nejmodernější 5G kampusové Stand Alone sítě v rámci CIIRC při ČVUT a poté i pokrytí univerzitního kampusu České zemědělské univerzity v Praze, Technické univerzity v Liberci a Vysokého učení technického v Brně.

Reklama