Tesla Smart Air Purifier Pro L: čistý vzduch nejen na spaní [recenze]

Reklama

Čistý vzduch v domácnosti ocení každý obyvatel a to ani nemusí být alergik. Pokud chováte domácí zvířata nebo žijete v oblasti se znečištěným prostředím, může být čistička vzduchu neocenitelná.

Tesla od společnosti Witty s.r.o. – to je nabídka prvků chytré domácnosti, kromě čističek vzduchu můžete pořídit zvlhčovače vzduchu, IP kamery i chytré termostatické hlavice na topení. K jejich ovládání můžete používat třeba hlas díky podpoře asistentů Amazonu nebo Googlu, hodí se doprovodná aplikace v mobilu. Na redakční test z dostupných zařízení dorazila Tesla Smart Air Purifier Pro L, což je chytrá čistička pro místnosti veliké kolem 40 m2. Součástí zařízení jsou nezbytné filtry, můžete ji rovnou zapojit a začít používat.

Čistička vzduchu je uzavřena v jednoduché plastové skříni s rozměry 410 × 210 × 636 mm při hmotnosti 7 kg. Nejde o žádného drobečka, kterého byste přehlédli. Zaoblené hrany vypadají v interiéru nenuceně, pro přenos využijete šikovné zahloubení za zádech přístroje. Nasávací strana se nachází vzadu, kde je dobré udržet 10-15 cm prostor pro přístup vzduchu. Výfuk vyčištěného vzduchu je na horní straně pod šedou mřížkou, na níž se nic nepokládá, i když se na to hodí náramně.

Stylovou záležitostí je velký kruhový displej na čelní straně, který změnou barvy indikuje čistotu okolního vzduchu. Informace o čistotě pocházejí ze senzoru na levém boku. Po spuštění čističky se displej probliká všemi barvami, poté zůstane na té, která odpovídá situaci. Fialová je tedy nejhorší, červená zhoršená, zelená lepší a modrá je nejlepší a nejkvalitnější k pobytu a dýchání. Displej se během práce přístoje přepíná mezi ukazatelem čistoty, vlhkostí a teploty v místnosti. Právě na hodnotě znečištění vidíte, že se po spuštění v řádech hodin kvalita zlepšuje.

Nasávání vzduchu má na starost ventilátor uvnitř, zadní plochu tvoří několik vrstev odlišných filtrů, který má každý svoji funkci – odstrnaní nečistot různých velikostí (od smítek po prach a chlupy ve vzduchu…), pachů a dalších nežádoucích součástí. Postupně tak nasávaný vzduch projde HEPA filtrem, je tu uhlíkový a prachový katalytický, filtr pevných částic, kvalitu vzduchu vyladí ionizátor (výstupní vzduch má připomínat vzduch po bouřce) a UV lampa k zahubení všeho živého ve vzduchu.

K ovládání slouží dotyková tlačítka na horním panelu, nebo využijete aplikaci v mobilu. Tlačítka nabízí regulaci otáček ventilátoru, časovač (přístoj bude pracovat 2-4-8 hod a vypne se), mód chodu (běžný nebo tichý), aktivace UV lampy, deaktivace displeje (hodí se na noc, aby nerušil světlem) a ON/OFF. Ohledně tichého chodu platí, že minimum hluku je 20 dB, což je i v noci téměř neslyšitelný šum, vyšší otáčky pak nepřeslechnete. V menu aplikace najdete volbu „spánek“ pro nejtišší chod. Čistička reaguje automaticky na znečištění, a otáčky reguluje sama, úroveň kvality vzduchu si přečtete na displeji čističky i v mobilní aplikaci. Z aplikace můžete Teslu pustit třeba z práce na dálku, díky spojení přes Wi-Fi je vše pohodlné.

Za hodinu dokáže vyfiltrovat 360 litrů vzduchu, pokud ji necháte pracovat delší dobu i během noci třeba, vzduch pročistí několikrát. Čističku jsem testoval v místnosti 20 m2 s otevřenými dveřmi do dalších dvou menších místností a tak se čistilo i tam. Proudění vzduchu přes čističku je sice nenápadné, ale trvalé, vzduch se ochlazuje a u čističky cítíte třeba u země, jak se vzduch pohybuje směrem k ní. Výfuk vzhůru pak vzduch vrací do všech koutů místnosti. Už po pár dnech fungování je na filtru viditelný zachycený prach, pocitově je vzduch čistější a v ložnici se lépe spí, čistička třeba umí rychle odfiltrovat pach ze sfouknutých svíček apod. Čistotu filtrů hlídá aplikace, skoro rok vydrží HEPA a uhlíkový filtr, než je třeba měnit. Náhradní filtry jsou například na Alze, jeden stojí kolem 600 Kč. Čistička vzduchu může být zapojená do systému chytré domácnosti Tesla, což objevíte v aplikaci. Zde také propojíte Teslu s hlasovým ovládáním Alexy nebo Googlu, nastavíte třeba i scénáře ovládání (v tolik a tolik hodin zapni topení chytrou hlavicí a pusť čištění vzduchu…).

Tesla Smart Air Purifier Pro L usnadní život v domácnosti, kde se pohybují zvířecí mazlíčci, je potřeba čistit vzduch alergikům a nebo citlivým dětem. Bezproblémové ovládání, automatický a hlavně velice tichý chod, obsluha přes mobil, to patří mezi praktické benefity.

Reklama