Třikrát jinak Wikipedie pro Android (srovnání aplikací)

Reklama

Internetová encyklopedie Wikipedie je velmi užitečný nástroj. I když jsou některá hesla velmi stručná a občas něco chybí, jedná se obří encyklopedii s ohromným množstvím informací. Využívat je můžete pochopitelně i v mobilu. Alternativ je hned několik, zkusili jsme objevit tu nejzajímavější.

Wikipedia Mobile

Jedná se o oficiální aplikaci pro Wikipedii. Podrobněji jsme o aplikaci psali zde, v době jejího uvedení do obchodu Google Play. Úvodní stránka ukazuje článek dne i aktuality z předchozích dnů. Příspěvky jsou samozřejmě doplněny obrázky a další grafikou, která je součástí plnohodnotné verze Wikipedie. V encyklopedii se samozřejmě můžete pohybovat po odkazech, nebo využívat vyhledávání.

Často využívané odkazy si můžete ukládat, stránka se dá sdílet na sociálních sítích, nechybí procházení historie, změna jazyka (standardně vyhledáváte v české mutaci Wikipedie) a velikosti písma.

Problém se špatným načítáním stránek, na který upozorňují někteří uživatelé, jsem nezaznamenal, rychlost aplikace by ale rozhodně mohla být vyšší.

Odkaz na stažení

Wiki encyklopedie

U této verze vás bohužel bude otravovat reklamní proužek v dolní části displeje (můžete jej odstranit za 0,99 dolarů nákupem Pro verze). Úvodní stránka je velmi podobná, opět také funguje ukládání článku, vyhledávání, zvětšování textu nebo sdílení. Nechybí ani zobrazení podrobnějších informací, obrázky a další grafika u článků.

Odkaz na stažení

Wapedia

Tato wiki aplikace vypadá na první pohled jinak než předchozí dvě. I tady ovšem najdete reklamu, která se dá za určitou finanční částku (v tomto případě 54 Kč) odstranit. Místo úvodního článku se na prvním místě rovnou nachází rozcestník k informacím. Přečíst si můžete obvyklé aktuality, ale také procházet náhodné články (tentokrát jich je více než jen jeden), oblíbené články, podívat se na další wiki weby (tato volba nabízí dokonce tři různé způsoby aktivace jen z úvodní obrazovky) nebo procházet kategorii Víte, že… Oblíbené články jsou tentokrát dvojího druhu. Jeden typ vybírá samotná Wikipedie, druhý si samozřejmě uložíte vy sami, jako záložku.

Znovu se dá měnit základní jazyk a velikost textu, ale tentokrát třeba i velikost obrázků, barevný layout aplikace. Další nastavování probíhá pomocí ikon ve spodní části displeje. Hodně užitečný mi např. připadal odkaz, který vám rychle zobrazí jednotlivé kapitoly u delších článků.

I díky tomuto prvku mi Wapedia připadala ze všech tří aplikací uživatelsky nejpříjemnější a vybral bych si ji pro používání.

Odkaz na stažení

Reklama