Mobilních telefonů ZTE zatím na našem trhu příliš není, každý nový tak provází jisté očekávání i nedůvěra, nakolik se dá na „neznámého“ výrobce spolehnout. Dobrou cestou, jak se se značkou seznámit, by mohl být ZTE Blade II. Za dobrou cenu dostanete rychlý smartphone se solidní výbavou.
I když má ZTE ve své nabídce i podstatně vybavenější smartphony, prozatím musíme vzít zavděk jednoduššími mobily, mezi které se dá počítat i Blade II. Nezaujme možná designem ani žádnou speciální funkcí, působí ale jednoduše a spolehlivě, což by mnohým uživatelům mohlo bez problémů stačit.
Design, rozměry
Přiznám se, že mě Blade II po stránce designu nijak nezaujal. Tmavší varianta vypadá opravdu hodně konzervativně, mobil není přehnaně tenký ani extrémně lehký, vypadá zkrátka dost obyčejně. Plastová konstrukce určitě nepatří k nejlepším, při silnějším stisku zadní kryt lehce povrzával.
Lepší první dojem si ZTE kazí nepříliš hezkým objektivem přední kamery, také tlačítka pod displejem nejsou úplně vyvedená. Od okolí je odlišíte hlavně tím, že na svém místě nedrží úplně pevně, mají naopak zřetelnou vůli. Přitom hardwarové provedení jistě přivítá nejeden začínající uživatel, kterému softwarová tlačítka moc nevoní. Zde se vám určitě nestane, že byste něco stisknuli omylem. Všechny klávesy jsou i dostatečně široké, takže se i přes konstrukčně horší provedení ovládají dobře.
Ovládací tlačítka po bocích jsou naopak spíše menší a hodně zapuštěná. U zapínací klávesy to nevadí, úprava hlasitosti ale mohla být vyřešena o malý kousek lépe. Z hlediska ergonomie mi také trochu vadí microUSB konektor umístěný v boku přístroje, nejde ale o nijak zásadní prohřešek.
Mobil se díky své velikosti velmi pohodlně drží v ruce, matné plasty zase nezanechávají zbytečné otisky prstů. Při delším držení vám ale možná mobil začne trochu klouzat v dlani, jeho povrch je totiž úplně hladký.
Hardware, displej, příslušenství
ZTE Blade II dokazuje, že gigahertzový procesor už dnes najdete i ve velmi levných smartphonech. To je určitě dobrá zpráva, výkonově slabší mobily už se musejí hodně spoléhat na dobře vyladěné prostředí systému Android, 1GHz přeci jenom představuje slibnější výkon. V praxi tuto teorii Blade II určitě potvrzuje. Vše funguje velmi plynule, i když výkonnější konkurenti jsou samozřejmě podstatně rychlejší.
ZTE Blade II |
|
Rozměry: 115 × 58 × 11 mm, 117 g | |
Displej: 3,5″, 480 × 800 bodů, 262 tis barev, TFT LCD | |
Procesor, systém: 1000 MHz, Android | |
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 1 GB MB, ano | |
Data: HSDPA HSUPA Wi-Fi | |
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack | |
Fotoaparát: 5 Mpx, video: VGA autofokus blesk | |
Podrobné specifikace | |
Aktuální cena ZTE Blade II v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, ) |
U takto drahého telefonu považuji 512 MB RAM za dostatečnou hodnotu, naopak se mi nelíbí řešení uživatelské paměti. Oproti papírovým hodnotám mi Blade II ukázal po startu jen cca. 120 MB volného prostoru, paměťová karta je tudíž nutností. Alespoň v mém balení ale žádná nebyla, což v praxi znamená, že vám nepůjdou pořizovat fotografie, k ničemu není správce souborů ani hudební přehrávač. Alespoň základní 512MB microSD karta v balení být mohla. Takto se dočkáme jen standardního kabelu, nabíječky a sluchátek, která slouží i jako anténa pro funkční FM rádio.
Zatímco s datovými přenosy nebo GPS vás telefon nijak nezklame, multimediální nabídka je naopak spíše průměrná. Pětimegapixelový fotoaparát s přisvětlovací diodou působí papírově dobře, VGA video ale můžeme omluvit pouze nižší cenou telefonu.
Oproti současným trendům má displej spíše menší úhlopříčku, osobně se mi ale 3,5“ plocha ovládá určitě lépe než placky, které mají více jak 4“. Kritický nemohu být k použitému rozlišení, které je na uvedenou úhlopříčku více než dostatečné. Displej ale ztrácí v praktické použitelnosti při čtení na slunci. Standardně jsou ale pozorovací úhly dobré a při manuálním nastavení jasu na mne celkové barevné podání displeje působí určitě pozitivně.
Prostředí, funkce
V telefonu najdete ověřený Android 2.3 s vlastní grafickou nástavbou od ZTE. Ta je ale, na rozdíl od jiných, velmi decentní a nesnaží se celé prostředí za každou cenu předělat. Jiný je například způsob odemykání (držíte prst na vybraném místě), vzhled některých ikonek a ZTE také přidalo několik svých widgetů. Velmi dobře je také zpracováno přepínání bezdrátových modulů v horní výsuvné liště.
Užitečnou funkcí v hlavní nabídce může být možnost ukrýt vybrané aplikace, co se naopak úplně nepovedlo, je pojmenování některých funkcí, respektive jejich rozdělení na dva řádky (Kalkulačk/a, Videokam/era atd).
ZTE telefon nezaplácalo zbytečným množstvím doplňků, vybralo ale jen ty, které pravděpodobně využijete. Kromě standardní nabídky systému Android se tak dočkáte i samostatné aplikace pro poznámky a stopky, určitě se hodí i jednoduché ověřování dostupných aktualizací (mohlo ale být počeštěné), správce souborů nebo úloh. Telefon nabízí i možnost zálohy a obnovy dat. Aplikace je ovšem opět anglicky, navíc vyžaduje přítomnost paměťové karty. Určitě se ale nejedná o nijak zásadní překážky v používání.
Hlavní mínus telefonu spočívá jinde. Je jím velmi špatná kvalita fotek. Alespoň vzhledem k parametrům. Rozlišení 5 Mpx, automatické ostření, blesk…to vše ještě zdaleka neznamená kvalitní fotky a Blade II to na snímcích dokazuje. Fotky jsou příliš tmavé a barevně ani zdaleka neodpovídají.
Na VGA video už nemůžeme klást takové nároky.
Závěr
ZTE Blade II na mne působí možná až příliš konzervativně, na druhou stranu ale musím uznat, že se jedná o čistě můj problém. Objektivně totiž telefonu nic důležitého neschází, některé z výše zmíněných nedostatků se dají bez potíží omluvit dobrou cenou.
Z konkurentů stojí za to uvažovat o Huawei Vision či Sony Ericsson Xperia Active. Jedná se o známější telefony, ale za tento fakt si také budete muset oproti ZTE trochu více připlatit.