I když se Aligator A350 funkcemi velmi podobá modelu A330, na první pohled byste to neodhadli. Telefon zvolil lehce odlišený design, má také mnohem bohatší výbavu. Výběr je na vás.
Aligator A350 je třetím ze skupiny nových telefonů, které podporují funkci SOS Locator. Předchozími mobily byly A330 a Aligator A600. I podle číselného značení poznáte, že tato novinka stojí funkčně mezi zbývajícími dvěma telefony. Blíže ale má určitě k modelu A330, v obou případech se jedná o základní modely.
Design, rozměry
Výrobce se tentokrát rozhodl pro kombinaci matné stříbrné a černé barvy. Lesklou část najdete jen v okolí displeje a hlavních ovládacích tlačítek. Otisky prstů zde sice zůstávají, ale nejsou zdaleka tak vidět, jak se možná obáváte.
I tento Aligator lze považovat za malý a lehký mobil. Hmotnost se dostala pod 80 g.
Telefonu se ale bohužel nevyhnul jiný neduh, který se občas u Aligatorů projevuje. Boční posuvná tlačítka nedrží na svém místě úplně pevně a lehce štěrchají. Opět je tímto způsobem řešeno zapnutí svítilny a zámek telefonu na pravé straně, na levém boku pak najdete tlačítka upravující hlasitost a možnost zapnutí FM rádia. Jeho přítomnost je výrazným rozdílem oproti modelu A330. Poslouchat můžete i bez připojených sluchátek. Samozřejmě je ale můžete použít, připojují se do standardního audiokonektoru na spodní straně. Hned vedle najdete také otvor pro microUSB kabel.
Nabíječku i sluchátka samozřejmě najdete v balení k telefonu, společnost jim ale dělá ještě dobíjecí stojánek. Telefon v kolébce drží bez potíží, připojení k microUSB najdete u stojánku na zadní straně. Telefon disponuje 1000 mAh baterií, výdrž se pohybuje v rámci několika dnů.
Zadní strana nabízí kromě přístupu k baterce ještě červené SOS tlačítko. Opět upozorňuji na jeho nefunkčnost v případě, kdy máte telefon zamknutý.
Klávesnice, displej
Když už jsou si modely A330 a A350 podobné, můžeme srovnat i jejich klávesnice. Princip ovládání se nijak nemění, máme tu tlačítko se dvěma šipkami a dva telefonky pro potvrzování a rušení voleb. Tlačítka alfanumerické klávesnice jsou sice dost velká s jasnými popisky, díky hlubšímu zapuštění se ale ovládají o něco hůře než u Aligatoru A330. Na druhou stranu se klávesy díky většímu zapuštění nemohou tolik pohybovat do stran a o něco více chválím hlavní ovládací tlačítko, které tentokrát tvoří výraznější vlnka, čímž se oba směry lépe odliší. Stisk této klávesy také doprovází mnohem výraznější cvaknutí než je tomu u zbytku tlačítek.
Displej je stejný jako u modelu A330, mohu tedy zopakovat stejné informace. Odvádí svou práci (jako obvykle) dokonale. Stačí mu k tomu monografické zobrazení s oranžovým podsvícením a rozlišení 128 × 64 bodů. Na displej se obvykle vejdou tři řádky textu a měnit se dá jeho kontrast.
Pohotovostní displej oproti starším modelům nijak zásadní úpravou neprošel, pořád jsou základem velké hodiny, které doplňuje datum, název operátora, stav baterie a signálu. Úpravou ale prošla hlavní nabídka, která nyní sdružuje v základním náhledu celkem šest položek. Aktuální je vždy zvýrazněná uprostřed.
Funkce
Kromě rádia nečekejte nic navíc oproti A330. Na prvním místě je třeba určitě zdůraznit SOS Locator. Pokud v nastavení SOS režimu aktivujete speciální možnost, je telefon schopen při volání o pomoc odeslat na zvolená čísla také informaci o své poloze. Stane se tak formou SMS zprávy s odkazem na zobrazení v mapě. Pro správnou funkčnost je tedy nutné, aby měl příjemce nějaký smartphone s mapami.
SOS Locator bohužel nespolupracuje s GPS, funguje pouze na základě zaměření v síti operátora. Přesnost výsledku závisí na hustotě okolních BTS.
Další funkce už představují naprostou klasiku, kterou jsme v podání Aligatora viděli mnohokrát. Textové zprávy zvládají kromě odpočítávání také doručenky a pracovat můžete i se šablonami a koncepty. Do paměti telefonu se vejde celkem 100 zpráv. Rychlost psaní mi na A350 připadala trochu lepší než u A330.
Kontakty nabízí kromě určení SOS čísel i několik jmen pro rychlou volbu (aktivuje se krajními tlačítky ve spodu klávesnice), nové záznamy se dají přidávat na SIM nebo do paměti. Podstatné rozdíly v tom nehledejte, ukládáte pouze jméno a telefonní číslo.
Podrobnější zvuková nastavení v telefonu chybí, přepnout můžete pouze na vibrace, které jsou stejně jako zvuky v telefonu, výraznější než jste možná u mobilních telefonů zvyklí.
Na všechny hovory se podíváte ve výpisu, který se dělí na zmeškané, volané a přijaté.
Součástí hlavní nabídky je také kalkulačka, zvládá ale jen naprosto základní matematické operace.
V nastavení telefonu objevíte SIM Toolkit, tedy GSM Banking, jízdní řády, slovníky, horoskopy či zprávy.
Z organizačních funkcí telefon nabízí tři budíky s možností zadat opakování. S připomenutím počítají i krátké poznámky (maximum je osmdesát znaků), u narozenin si naopak můžete přidat pouze datum.
Zapomenout nesmím ještě na rádio. Zapíná a vypíná se pouze bočním tlačítkem, rychle ztlumit jej ale můžete červeným sluchátkem. Zapomeňte na nějaké automatické ladění nebo ukládání stanic, ty hledáte pomocí šipek, které postupně procházejí frekvence.
Závěr
Pokud se rozhodujete mezi telefony A330 a A350, odpovězte si na několik základních otázek. Potřebujete rádio (berte A350)? Preferujete maximální pohodlí při ovládání (berte A330)? Je pro vás důležitá každá ušetřená stokoruna (berte A330)? Cenově ale tyto dva telefony stojí opravdu jen o dvě stě korun od sebe, oba se navíc pohybují kolem hranici 1 000 Kč, takže zásadní chybu rozhodně neuděláte ani s jedním z nich.
Technické parametry a funkce Aligator A350
- Rozměry a hmotnost: 109 × 48 × 15 mm, 79 g
- Displej: 2 palce (19 × 38 mm), monochromatický, 128× 64 bodů
- Datové přenosy: ne
- Organizační funkce: poznámky, budík, narozeniny
- Baterie: 1 000 mAh