Aligator A900: seniorský mobil, který počítá kroky [recenze]

Reklama

Tlačítkový telefon s dobíjecím stojánkem je praktickým společníkem seniorů a lidí, kteří od telefonu vyžadují hlavně základní funkce. Velkým plusem je SOS tlačítko s odesláním přesné GPS polohy v nouzi.

Aligator A900 je příjemně kompatkní telefon s rozměry 59,6 × 133 × 13,5 mm a malou hmotností 115 g. Podle Aligatoru jde o novou vlajkovou loď, koupíte jej v černé nebo červené barvě za 1 490 Kč. Drobný telefon se vyznačuje 3,2palcovým barevným displejem (rozměry 48 × 64 mm) a hlavně klasickými podsvětlenými tlačítky. Telefon neobsahuje operační systém a tak je jeho ovládání o něco snadnější.

Společně s telefonem obdržíte český návod a hlavně robustní dobíjecí stojánek s neklouzavými podložkami. Stačí k němu zezadu připojit microUSB kabel a nabíječku z krabičky. Dobíjet se dá baterie telefonu s kapacitou 1 600 mAh i samostatně, na spodní straně najdete microUSB konektor. Hned u něj nechybí ani 3,5mm jack sluchátek, levné špunty jsou součástí balení. Sluchátka jsou požadována pro poslech FM rádia, tuner je součástí výbavy a najdete jej v menu. Ve stojánku mobil drží spolehlivě, a to ve vzpřímené poloze, možná by pro čtení displeje bylo lepší jej mírně naklonit dozadu.

Plastová konstrukce telefonu příjemně padne do větší i menší ruky, prsty pohodlně dosáhnou na tlačítka s jasně viditelnými popisky – velká čísla, menší znaky. Všechny klávesy jsou podsvíceny, je to vidět i ve dne. Šikovným doplňkem je LED svítilna na horní hraně, pohotově ji rozsvítíte podržením tlačítka s nulou. Stejně tak se vypne. Mobil podporuje automatické uzamknutí klávesnice, po pár sekundách nečinnosti se tak stane automaticky.

Čitelnost TFT barevného displeje není na sluníčku moc dobrá, musíte si rukou pomoci ke stínu. Na plastovém povrchu se pak často chytají otisky prstů, hodí se občas jej přeleštit.  Reakce na povely z klávesnice je naopak slušná, telefon není žádná brzda a reaguje ochotně.

Aligator A900 na videu

Záda telefonu tvoří tenký plastový kryt, který těsně doléhá na konstrukci telefonu. Nijak nevrže a neprohýbá se, jeho povrch je matný a příjemný na dotek. V horním pruhu s odlišnou barvou se umístil LED blesk, 0,3Mpx fotoaparát, hlasitý reproduktor a menší SOS tlačítko. To by mohlo být třeba červené, takto jej snadno přehlédnete. Pro spolehlivé nahmatání se hodí hmatové odlišení, při podržení mobil začne houkat (sirénu lze vypnout), současně vytáčí uložené kontakty. Ve zprávě dorazí link s odkazem na polohu v mapě, telefon podporuje GPS, takže je poloha dost přesná. Uložení příjemci mohou poslat na Aligator speciální SMS a obratem přijde SMS s lokací mobilu (a jeho majitele).

SOS Locator – jak to funguje

Mobil kromě dvou SIM karet (podporuje dualSIM) pojme také microSD kartu do kapacity 256 GB, je nutná pro fungování hudebního přehrávače i fotoaparátu. Jinak nepořídíte ani jednu fotku. Mobil bez operačního systému se ovládá celkem jednoduše. Hlavní menu se poskládalo na 6 ikon ve sloupci pod sebou. Vícesměrová hlavní klávesa slouží k pohybu v menu, snadno lze přečíst velké nadpisy. Z praktických funkcí tu mááme baterku, kalendář, budík, kalkulačku a souborový manažer. Pro komunikaci slouží SMS a MMS, mobil samozřejmě nepodporuje datové přenosy ani Wi-Fi. Multimédia zastoupí VGA fotoaparát pro nouzové focení, stejně tak základní nahrávání videa, diktafon a FM rádio.

Telefon zobrazí kontakty uložené na SIM a v paměti mobilu, dají se kontakty zařadit na blacklist, kdy se jednoduše nedovolají. Další možností je uložení na rychlou volbu přímo pod číslo na klávesnici. Zajímavým bonusem je počet kroků, které majitel s mobilem ujde, hodnota se aktualizuje přímo na pohotovostním displeji. S počtem kroků nelze nijak pracovat, jednoduše se na každý den resetuje na nulu.

Závěr

Aligator A900 je dostupným seniorským telefonem, který má osvědčené trumfy – nabíjecí stojánek, nouzovou lokační SOS službu Locator, tlačítkovou klávesnici a přehledné menu. Nic víc není potřeba a přitom ještě poslouží LED svítilnou, FM rádiem…

Reklama