ČTÚ hodlá zrychlit přenositelnost čísel

Reklama

Český telekomunikační úřad zveřejnil návrh opatření řešícího přenositelnost mobilních čísel. Nově by měl přenos proběhnout nejpozději do čtyř dní, číslo by nemělo být mimo provoz déle než tři hodiny. K návrhu je nyní možno podávat připomínky.

Přenositelnost mobilních čísel funguje v Česku od ledna 2006. Od té doby může kdokoliv změnit operátora bez strachu o to, že přijde o své telefonní číslo. Nejprve je potřeba navštívit operátora, ke kterému chcete přenést číslo. Ten vám obratem vydá unikátní kód, s nímž pak navštívíte svého původního operátora. Vyřešíte s ním všechny závazky a výpovědi, načež on vaše původní číslo uvolní.

Hned další den ve 2.00 v noci by měla původní SIM karta starého operátora přestat fungovat. Nejpozději v 6.00 hodin ráno by naopak měla začít fungovat SIM karta nového operátora. Zkušenosti zákazníků ukazují, že mnohdy může přenos trvat i několik týdnů.

To vše by se mělo změnit opatřením obecné povahy OOP/10/XX.2012-Y, jímž se stanoví technické a organizační podmínky pro realizaci přenositelnosti telefonních čísel a s nimi související zásady pro účtování ceny mezi podnikateli. Právě to nyní na svých stránkách zveřejnil ČTÚ k jednoměsíční veřejné konzultaci.

Současný návrh počítá s tím, že se lhůta pro přenos čísla zkracuje na čtyři pracovní dny od uplatnění požadavku  u nového  operátora. Doba přerušení služby by přitom neměla přesáhnout tři hodiny (pokud tedy starý operátor vypne SIM ve dvě hodiny v noci, musí začít nová fungovat nejpozději v pět ráno).

Reklama