Netatmo Security: ukaž obličej a nespustím alarm [recenze]

Reklama

Chcete mít přehled, kdo je právě doma, nebo kdy chodí do práce kolegové? Bezpečnostní systém Netatmo vám přinese pocit bezpečí díky chytré kameře, která si pamatuje obličeje. V sadě nechybí hlučná siréna a také senzory hlídající zavření oken a dveří.

Netatmo chrlí prvky chytré domácnosti už pár let, na řadu přišly nejprve domácí meteostanice, přidaly se chytré regulátory topení, detektory kouře, termostaty, zvonky, chytré venkovní kamery a za pozornost zabezpečení nemovistostí zevnitř. K tomu slouží kamera Welcome, sensory na dveře či okna a varovná siréna. Prvky Netatmo se dají koupit po jednom např. na Alza.cz, nebo v jednom bundlu Netatmo za 9 699 Kč. Samotná kamera vyjde na 5 200 Kč, senzory 2 400 Kč a siréna na 2 000 Kč.

Pokud si chcete Netatmo nasadit do domácnosti, můžete si pořídit nejprve chytrou kameru Welcome, s tou si užijete nejvíce zábavy. Kamera nabízí 170 stupňů úhel záběru, funguje na Wi-Fi nebo UTP kabelu, video může nahrávat i zvuk. Plusem je lokální uložení videa na vloženou microSD kartu (8 GB je v balení), přes mobilní aplikaci si můžete videa zpětně přehrávat. Video se může internetem odesílat na FTP nebo Dropbox. Kamera je designem podobná meteostanicím Netatmo, jde o designový válec v růžové barvě, vepředu má oko kamery a infračervenou diodu na noční záběry. V jedné domácnosti nebo kanceláři může fungovat více kamer současně. Kamera je trvale připojena ke 230 V adaptérem s kabelem.

Systém Netatmo umožňuje přidávat další zařízení, v našem případě tedy hlasitou sirénu a trojici sensorů. Sensory obsahují AAA baterie a lepí se přímo na rám oken nebo dveří. Samotné čidlo obsahuje gyroskop a registruje bouchnutí/dovření oken či dveří, otřes i zvuk, o čemž informuje v mobilní aplikaci. Aby nedocházelo k falešným poplachům, dá se nastavit citlivost čidel a to pro každé jednotlivě. Siréna Netatmo umí pracovat na 4x AA baterie nebo s napájením microUSB adaptérem, záleží na lokaci v domácnosti. Jde o hlasitý reproduktor s výkonem přes 100 dB, která spustí, jakmile jí dá kamera povel, že nepoznala známou tvář v domácnosti.

Aplikace Netatmo Security (zdarma pro iOS a Android) nabízí české prostředí a nejprve je nutné všechny prvky do systému přidat. Můžete mít uloženo několik domů nebo kanceláří s jiným počtem zařízení. Zkalibrujete senzory a nastavíte sirénu, nejvíce si pohrajete s nastavení kamery. Systém Netatmo spoléhá na rozpoznávání obličejů, při zahájení provozu tak do menu aplikace ručně uložíte známé tváře členů rodiny nebo spolupracovníků či hostů. Aplikace je pak bude poznávat sama, pokud si nebude jistá, doporučí nahraný obličej přiřadit k uloženým osobám. První dny provozu kamery tak znamenají spoustu varování na neznámé obličeje, jakmile je trpělivě přiřadíte k lidem, pak už si s nimi kamera poradí. Někdy si kamera není jistá obličejem pod kšiltovkou nebo s rouškou, obličeje hledá také na obrazech nebo třeba monitoru počítače, pokud je v záběru…

Velkou výhodou je časová osa v aplikaci, která ukládá všechny události – příchody, odchody, jakýkoliv pohyb nebo vyrušení senzorů. Zpětně tak dohledáte, co se kdy dělo a klepnutím si přehrajete video se zvukem (pokud máte nahrávání zapnuto). Aplikace v menu eviduje, která z osob je ještě doma a který už je pryč. Mějte ale na paměti, že pokud kolem kamery projdete svižně a ještě se na ni ani nepodíváte, samozřejmě jí uniknete a bude stále tvrdit, že jste doma. Umístění kamery je tedy zcela zásadní, ideální je ihned u dveří tak, aby se lidé před ní neschovali nebo neuhli pohledem jinam.

Kamera se při práci dost zahřívá, kovový obal konstrukce vyloženě pálí, zřejmě kvůli vysokému zatížení procesoru a hardwaru uvnitř. Podle výrobce to ale není nijak na škodu. Ke kameře se můžete samozřejmě připojovat vzdáleně, kdykoliv zkontrolujete, kdo je v záběru, co se doma/v kanceláři děje.

Systém Netatmo pracuje zcela odděleně od nějakého cloudu, data neposílá na jiné servery, ale ukládá v kameře. K nim se dostanete jen vy z aplikace. Praktické využití vidím hlavně v tom, že se naživo podíváte, co se děje před kamerou, případně zpětně zkontrolujete na časové ose jednotlivé události. Detekce obličejů po pár týdnech funguje spolehlivě, jen je nutné kameře najít optimální místo umístění.

Reklama