Sony WF-1000XM4 – dokonalé ticho a hudební zážitky [recenze]

Reklama

Po dvou letech tu máme následníka špičkových true wireless sluchátek od Sony, které mají opět nejvyšší ambice uspět. Kromě vyšší startovní ceny tu máme spoustu vychytávek a hlavně dokonalé ANC pro eliminaci okolního hluku. Tyhle špunty jsou opravdu návykové!

Sony WF-1000XM4 navazuje na Sony WF-1000XM3, které se nám moc líbily už před dvěma lety. Doba pokročila a tak novinka přichází v šedém/stříbrném a černém provedení se startovní cenou 7 499 Kč (starší model XM3 začínal na 5 990 Kč). Tak na co se těšit v letošním roce? Tak třeba na speak-to-chat funkci, když stačí začít mluvit a hudba se pozastaví a současně přes vypnuté ANC můžete komunikovat v s okolím. Perfektní funkce, nemusíte špunty vůbec vyndávat. Tato funkce se objevila u vynikajících náhlavních Sony WH-1000XM4.

Výrobce u špuntů XM4 zapracoval na hardwaru – je tu nový procesor V1 pro stabilitu spojení a maximální využití ANC, sluchátka mají dva mikrofony na každém uchu pro rozpoznání hluku, potěší odolnost IPX4 proti vodě, dešti, potu. Pouzdro lze nabíjet na Qi nabíječce, výdrž je 8 hodin (sluchátka) + 16 hodin (s nabíjecím pouzdrem), celkem 24 hodin výdrže při aktivním ANC. Při vypnutí ANC sluchátka dají 12 h + 24 h (s nabíjecím pouzdrem), celkem 36 h. O procentech nabití informuje hlavně aplikace Sony Headphones Connect.

Plastové pouzdro s magnety udrží zavřený kryt a z otevřeného pouzdra sluchátka rozhodně nevypadnou, musíte je prsty vyjmout. Zajímavý tvar konstrukce doplňuje měkký adaptér do uší, v recyklované úsporné krabičce najdete všechny velikosti S-M-L, mě vyhovovala velikost M. Nejde o klasický silikon, ale spíše pěnu, která dokonale ucpe zvukovod. Tělo sluchátek je navrženo tak, že jej „zavrtáte“ do zvukovodu, pak se opře o ucho a určitě netlačí a nevypadne ani při rychlém pohybu, chůzi, běhu.

Průměr měničů je 6 mm, nový procesor se postará s ANC o adaptivní eliminaci hluku a celé to funguje bezvadně. Dokonce tak, že ani v hlučné tramvaji plné lidí a hlášení neuslyšíte nic než ticho, neskutečné. ANC se přizpůsobuje tomu, co má vyrušit a tak do uší „netlačí“ zbytečně ticho víc, než je nutné. Uvedená funkce Speak-to-chat pracuje slušně, stačí začít mluvit a hudba se okamžitě pozastaví a vypne se ANC. Můžete si promluvit se sousedem v tramvaji a opět se ponořit do poslechu, hudba se spustí po pár sekundách ticha, kdy nebudete mluvit. Sluchátka reagují na povzdechnutí, kýchnutí nebo podobné zvuky, ale pokud budete mlčet a jen občas promluvíte, tak si na to zvyknete. Nevydávat jiné zvuky, aby se hudba nezastavovala.

Poslouchat můžete v jednom sluchátku nezávisle, pokud je potřeba. Po nasazení vám hlas oznámí stav baterie a stav funkce ANC. Dotykové plošky zvenčí reagují na prsty, posunete skladbu, přijmete hovor, na levé straně řídíte hlasitost apod. Špunty na jedničku zvládají hovory, čistý zvuk je samozřejmostí na obou stranách. Sílu ANC v aplikaci můžete upravit dle potřeby, počítá se s eliminací hluku větru, pokud jste často v takovém prostředí.

 

Dále najdete využití pro 360 Audio, funkce pro ještě kvalitnější poslech, dokonce lze analyzovat vaše uši podle fotek. V aplikaci jsou také ekvalizéry pro individuální preference při poslechu. Poslech hudby je opravdovým zážitkem, mohutné basy s vibracemi duní do uší, co to dá, nechybí čitelné výšky, vokály, středy, nic vám neunikne. Hlasitosti je dostatečně silná i pro nejnáročnější posluchače.

Závěr

Sluchátka od Sony patří oprávněně na špičku mezi true wireless špunty. Za jedna dostanou za provedení, výdrž, odolnost a hlavně ergnomii, chvála pokračuje za výkonné ANC a velmi dobré podání hudby, stejně tak atraktivní funkci Speak-to-chat.

Reklama