Sony Xperia S: nakonec japonec (recenze)

Reklama

Výrobce se změnil, jméno ale zůstalo. Nová Xperia S má už pouze japonské rodiče, podobnost se staršími telefony je ale zatím jasně patrná. Dokáže být Sony úspěšnější než původní Sony Ericsson?

Kapitoly recenze

  1. Design, rozměry, hardware, obsah balení
  2. Displej, ovládání, operační systém
  3. Funkce, závěr

Sony Ericsson je definitivní minulostí, ale novinka od Sony ještě původní koncept nedokázala tak úplně zakrýt. Změnil se design telefonu, ale po jeho zapnutí vás přivítá staré známé prostředí. Sony Xperia S prozatím představuje vlajkovou loď japonského výrobce. Na nás je nyní zhodnotit, nakolik se tento mobil povedl.

Sony Xperia S lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Design, rozměry

Xperia S rozhodně není žádný drobeček. Telefon má nadprůměrnou úhlopříčku displeje a to se musí na celkových rozměrech projevit. Ze všeho nejdříve vás pravděpodobně zaujme světlý proužek pod displejem. A vaše překvapení se jistě zvýší, když zjistíte, že je průhledný a současně se v něm ukrývají pikrogramy ovládacích tlačítek. Navíc se dokáže bíle rozsvítit, třeba při příchozím hovoru.

Škoda, že proužek nedokáže nějak blikat, jako informační dioda by byl naprosto bezchybný. Ale nemusíte se bát, tato funkce telefonu nechybí, jen ji najdete na obvyklejším místě, v rohu nad displejem. Na první pohled není ale tato dioda vidět, takže si pouze na opačném konci všimnete objektivu přední kamery.

Telefon v černé barvě působí velmi decentně, plastová konstrukce mu ale trochu kazí dojem. Záda telefonu se totiž mírně prohýbají a to je u nového mobilu jistě na pováženou. Také systém uchycení zadního krytu naznačuje, že tohle bude ten nejméně stabilní prvek na celém těle přístroje.

Tělo telefonu netvoří zcela rovnostěnný kvádr, záda mobilu jsou mírně prohnutá. Pozitivně hodnotím, že díky matné úpravě na nich nijak výrazně neulpívají otisky prstů, s těmi se ostatně výrazně nesetkáte ani u displeje. Dojem trochu kazí pouze reproduktor nad displejem, v jehož výřezu má tendenci usazovat se prach a nejde nijak snadno odstranit.

Xperia S se prodává ve dvou barevných variantách. Na testování jsme získali černou verzi, v obchodech ale telefon seženete i v bílé barvě. Osobní zkušenost s ní bohužel nemám, z obrázků mi ale připadá o kousek hezčí, než černá verze.

Horní strana Xperie S nabízí zapínací tlačítko a konektor pro sluchátka. Otvory pro microUSB a microHDMI jsou po stranách telefonu. V obou případech jsou chráněny krytkou. Na pravém boku najdete ještě korekci hlasitosti a níže tlačítko spouště fotoaparátu.

Zadní strana nabízí objektiv fotoaparátu s přisvětlovací diodou, hlasitý reproduktor a na spodní straně staré známé logo Sony Ericssonu.

Docela velké překvapení na vás čeká po sundání zadního krytu. Jednak opět zjistíte, že se pod něj docela snadno dostává prach, mnohem více vás ale zaskočí, že se takto vůbec nedostanete k baterii. Ta je před zraky uživatelů pečlivě skryta a tak budete kryt sundávat maximálně kvůli umístění microSIM. Sporných módních trendů současnosti se nová Xperia drží i v tom, že nikde pod krytem, nebo kdekoliv jinde, nenajdete slot pro paměťovou kartu.

Hardware, obsah balení

Už v úvodu jsem řekl, že Xperia S je vlajkovou lodí výrobce a tomu pochopitelně odpovídá výbava tohoto smartphonu. Když pomineme čtyřjádrové konkurenty, je Xperia S jedním z nejlépe hardwarově vybavených mobilů současnosti.

Velmi dobře vypadají také informace o paměti – 1 GB RAM je u těch nejlepších Androidů už standard, Sony si ale velmi dobře poradilo s absencí paměťové karty. Tentokrát nemůžeme o chybějící microSDHC tak úplně mluvit jako o nedostatku, telefon totiž nabízí 32 GB interní paměti. A to už je docela dobrá hodnota. V praxi dostanete o kus méně, využívat můžete 25 GB, už se ale jedná o docela dobrou náhradu za paměťovou kartu.

Telefon je samozřejmě vybaven veškerými možnými datovými přenosy, nechybí ani NFC. Oproti původním předpokladům jsme se v balení nesetkali s tzv. SmartTagy, což jsou malé přívěsky s NFC čipem, kterým přiřadíte specifickou funkci. Pak už jen stačí přiložit telefon a je hotovo. Rozhodně se jedná o dobrý způsob oťukání pro většinu uživatelů stále nové NFC technologie. Ovšem SmartTagy se musí dokupovat a touto cestou od nich moc velký úspěch neočekávám.

V balení se tak setkáte jen klasicky s nabíječkou (s odpojitelným USB kabelem) a z nějakého důvodu jsem v něm našel dvoje sluchátka. To ale asi nebude standardní součástí, každopádně bych jedny určitě vyměnil za HDMI kabel.

Další výbava už je docela obvyklá. Xperia S nabízí GPS, bluetooth. Fotoaparát má rozlišení 12 Mpx a telefon zvládne také fullHD video. Těmto funkcím jsme se více věnovali zde.

Kapitoly recenze

  1. Design, rozměry, hardware, obsah balení
  2. Displej, ovládání, operační systém
  3. Funkce, závěr

Reklama