T-Mobile testuje v Polsku NFC platby, dočkáme se i u nás

Reklama

T-Mobile testuje v Polsku systém MyWallet, který využívá bezkontaktního placení přes NFC. Aktuálně má vice než deset tisíc zákazníků, po ukončení pilotního provozu nabídne stejnou službu i v dalších zemích, nejspíš i v České republice.

Polsko bylo vybráno hned z několika důvodů. Má například největší penetraci NFC telefonů ze všech zemí, v nichž operátor působí. Kromě toho provozuje ve stejné zemi inovační inkubátor Hub Ram, který se nachází v Krakově. U Hub Raumu se ještě chvilku zastavíme. Operátor jeho prostřednictvím nabízí podporu začínajícím podnikatelům z celé Evropy (Česko nevyjímaje), kteří chtějí vyvinout služby využitelné pro zákazníky T-Mobilu.

Ale zpátky k MyWallet. V rámci přípravných předvýzkumů T-Mobile zjistil, že jeho průměrný zákazník nosí v peněžence deset plastových karet, z nichž většina by mohla být nahrazena NFC mobilem. A začal na tom hned pracovat v Polsku, kde, jak už bylo řečeno, je mezi lidmi nejvíc NFC mobilů, a i velká část obchodníků (40 %) má bezkontaktní platební terminál.

Cílem bylo a je vyvinutí prázdné peněženky MyWallet, kterou pak operátor nabídne všem svým lokálním pobočkám, které do ní ale budou muset dodat místní obsah. Jinými slovy, testování probíhá na polských bankách (aktuálně jsou apojeny čtyři, počítá se s deseti), dopravních podnicích (MHD Varšava, další v jednání), sportovními kluby (věrnostní karty, vstupenky) a dalšími partnery. Český T-Mobile (například) ale dostane pouze systém, smlouvy s místními bankami a dalšími subjekty si musí vyjednat sám.

Placení probíhá standardním způsobem, který jsme už u NFC peněženek viděli mnohokrát. Stačí najít bezkontaktní platební terminál, kterých i v Česku poslední dobou hodně přibylo. Obchodníkovi pak sdělíte přání zaplatit kartou, jen místo bezkontaktní platby mávnete nad terminálem svým NFC mobilem. Malé částky budou strženy z vaší mobilní karty automaticky, u vyšších musíte zadat PIN.

Operátor do vašich plateb nijak nevstupuje, dokonce ani neví, že k nim došlo. Poskytne jen prostor ve své peněžence, do které vaše banka (či banky, dopravní podniky, zaměstnavatelé a další a další) umístí virtuální kartu. Platební komunikaci si tak mezi sebou řeší obchodník s vaší bankou, T-Mobile o ní nedostane žádné informace.

V rámci podpory zavedl polský T-Mobile zvláštní akci, po dobu prvních šesti měsíců vám partnerské banky vrátí 10 % z každé mobilní NFC platby. Kdy se služba dostane do Česka, není zatím úplně jasné. Již v průběhu prázdnin začne česká pobočka testovat platby spolu s ČSOB, pravděpodobně ale ještě nepůjde o MyWallet, která je zatím ve fázi testování.

Reklama