Univerzální služba bude zase o něco menší

Reklama

ČTÚ ukládá některému z operátorů, aby poskytoval určité části tzv. univerzální služby. Jejím cílem je zajistit přístup k telekomunikačním službám i lidem, u kterých by se to operátorům čistě na komerčním základě nevyplatilo. Rozdíl v nákladech pak hradí stát.

Jako příklad univerzální služby mohou posloužit ještě donedávna vídané telefonní budky. ČTÚ je vyžadoval tam, kde neměli dostatečný mobilní signál aspoň dva operátoři. Typicky se jednalo o malé zapadlé vesničky, kde se operátorům nevyplácelo budovat vysílač kvůli jednotkám či desítkám zákazníků. Jak pokrytí mobilním signálem rostlo, smysl dotovaných veřejných budek pomalu klesal, až zmizel úplně.

V současné době ČTÚ navrhuje zrušení tří dílčích univerzálních služeb. Patří mezi ně povinnost zajištění dostatečného internetu na pevné lince, tedy internetu, který umožňuje vyřizování pošty, čtení zpráv a podobné základní činnosti. Podle šetření ČTÚ je tato služba dostatečně dostupná formou komerční nabídky. Druhou dílčí službou, kterou ČTÚ navrhuje ke zrušení, je povinnost zajistit hlasové služby v pevném místě. Do třetice pak ČTÚ navrhuje zrušit některé doplňkové služby.

Reklama