Samsung Galaxy S II patří mezi nejoblíbenější a nejlépe vybavené telefony. Na dveře už klepe jeho nástupce, ale Galaxy S II určitě na své popularitě ještě hned tak neztratí. Opravdu se ale jedná o zaslouženou pozornost, nebo dokáže konkurence nabídnout více?
I když ceny tohoto telefonu začínají na méně jak devíti tisících korun, pokud chcete mít jistotu, že jste si koupili mobil skutečně určený pro český trh, budete muset zaplatit o něco více. V ověřených obchodech se ceny pohybují kolem 12 000 Kč. Podívali jsme se tentokrát do e-shopu Electro World a ověřili, které mobily se dají za podobnou cenu koupit.
Srovnání podle ceny
Prodejnímu trháku od Samsungu může v obchodě cenově konkurovat nejvíce Motorola Razr. Pochopitelně mluvíme o novější verzi s dotykovým displejem a operačním systémem Android. Razr se prodává o pár stovek dráže, rozhodně je ale schopen nabídnout něco navíc. Když pomineme o pár milimetrů větší displej, je to především jeho vyšší rozlišení 960 × 540 bodů, které si podobná úhlopříčka už rozhodně zaslouží. Rozdíly najdete i v konstrukci. I když jsou oba telefony opravdu tenké, Razr je se svými 7 mm už opravdu výjimečný. Tento mobil má také vyšší hmotnost, konstrukce ovšem není tak plastová jako u Samsungu a pořád mluvíme o méně jak 130 g.
Hardwarově jsou na tom oba telefony velmi podobně, ale Razru bychom mohli pochválit o maličko výkonnější baterii. Spoustě uživatelů se naopak nebude líbit nutnost používání microSIM. Zbývá se tak ještě podívat na operační systém Android. U Galaxy S II už se snad většina zákazníků dočkala verze 4, Razr je v tomto směru trochu pomalejší což znamená i to, že telefon zatím nenabízí podporu českého jazyka. I tak se ale dá říct, že nepatrně vyšší cena je vykoupena zlepšenými funkcemi a Razr představuje důstojnou konkurenci pro Galaxy S II.
Podrobně jsme se Motorole Razr věnovali v recenzi.
Vzhledem k ceně byste možná měli tendenci porovnat Galaxy S II ještě s Nokia Lumia 800, která je o pár stokorun levnější. Nedejte se ale mýlit, tyhle telefony jsou úplně jiné. Lumia určitě zvítězí nad Samsungem svým designem, hardwarově se ale rozhodně jedná o slabší mobil. Parametry jsou shodné jen u fotoaparátu. Nokia má navíc úplně jiný operační systém s odlišnou logikou používání. Tyto telefony si tak opravdu mohou konkurovat jen cenově.
Jaká je Nokia Lumia? Přečtěte si recenzi.
Srovnání podle výbavy
Jen pro pořádek připomeneme, že Galaxy S II nabízí takřka 4,3“ displej Super AMOLED, dvoujádrový procesor, 8 Mpx fotoaparát nebo full HD video. V době uvedení se jednalo opravdu o naprosto špičkovou výbavu, dnes už ale podobných telefonů přeci jenom najdete více. Které to jsou?
Pokud se spokojíte s menším displejem, nabídne vám srovnatelný hardwarový výkon např. Sony Xperia P. I přes menší velikost displeje má nad Samsungem výhodu v jeho lepším rozlišení, telefon je navíc levnější. Jedná se ovšem o novinku a tak bychom mnohdy rychlým termínům dodání úplně nedůvěřovali.
Dvojče Sony Xperia S má zase displej srovnatelný a navíc rovnou 12Mpx fotoaparát. Počítejte ale s vyšší hmotností (ovšem současně i kapacitou baterie) a opět pozor na dostupnost.
S tou to určitě bude lepší u LG Prada 3. Ceny jsou trochu výše než u Galaxy S II, v dalších parametrech se ale jedná o velmi podobné telefony. LG Prada 3 se velmi soustředí na design, zajímavostí je určitě podoba hlavní nabídky. Z praktického hlediska je ovšem důležitější jiná technologie kapacitního displeje.
Tip: Přečtěte si recenzi na LG Prada 3.
Také poslední vybraný konkurent je horkou novinkou. HTC One S má opět lepší rozlišení displeje, zarazí ale nerozšiřitelná interní paměť. Jinak vychází hardware v podstatě na stejno.
Recenzi HTC One S najdete zde.