Huawei FreeBuds 4: lehoučké a pohodlné [recenze]

Reklama

Tlačí vás zastrčené špunty v uších? Pak sáhněte po provedení otevřených špuntů, vaše uši vám poděkují. A vy si užijete skvělý poslech bez rušení. Novinka od Huawei potvrzuje hudební nadání!

S příchodem Huawei FreeBuds 4 na trh samozřejmě v dobré vzpomínám na předchozí model FreeBuds 3 (testoval jsem už v prosinci 2019). Tehdejší novinka přišla s cenovkou skoro 5 000 Kč! Letošní novinka je o poznání levnější (Alza za 3 500 Kč) a přitom má mít lepší zvuk, ergonomii a jiné vychytávky. Na test dorazily ve stylové stříbrné barvě, v obchodě najdete i bílou variantu. Z testování všech sluchátek vítám spíše světlejší barvy, abych pouzdro lépe našel v temném batohu, nicméně tohle lesklé provedení je naživo hodně zajímavé. V uších sluchátka vyloženě nesvítí a jsou příjemně diskrétní.

Hladký povrch může lákat otisky, ale na takto malém prostoru tohle neřeším. Lehoučká sluchátka (á 4,1 g) se schovala do nabíjecího poudzra kulatého tvaru, to je však oproti sluchátkům matné. Magnetické uzavírání drží pevně a přitom se dá snadno otevřít, vyjímání z pouzdra je otázkou cviku, magnety skuchátka pak ochotně pustí. Proti verzi FreeBuds 3 tu ovšem nemáme Qi bezdrátové nabíjení, škoda ho. Musíte připojit kabel USB-C.

Podle výrobce je v každém sluchátku 14,3mm měnič, tvar sluchátek je pro moje uši ideální. Díky tvarování nijak neotravují ani po hodině nošení při chůzi nebo sezení za počítačem. Sluchátka mají normu krytí IPX4, snesou tedy lehkou vlhkost, pot, mokré ruce.

Pouzdro dostalo LED k indikaci párování a stavu nabití, tlačítkem se páruje. Párovat lze ke dvě mobilům současně, vyzkoušeno, funguje. Tohle všechno navíc pohlídáte v praktické aplikaci AI Life, ta po spuštění hned nabízí aktualizaci firmawaru sluchátek, aby byl zvuk co nejlepší. Aplikace poskytuje možnost přepnutí ekvalizérů na výchozí – důrazné basy – podpořené výšky. Osobně jsem stále poslouchal právě basy.

Konstrukce sluchátek nabízí prostor pro gesta, tleskám za ovládání hlasitosti, stačí potáhnout prstem po „tyčince“. Klepání a dvojklepání ovládá přehrávač a posun skladeb, samozřejmě hovory. K hovorů je tu několik mikrofonů, dobře to funguje na rušné ulici nebo v hlučném autě…

Ohledně výdrže je to tak, že bez ANC (lze zvolit v aplikaci pro hlučné nebo normální prostředí) je dosažení 4 hodin dobrou zprávou, s ANC jste na polovině a méně, podle toho, jak se ANC snaží vyrovnat hluku. S dobíjením v pouzdru je výdrž kolem 20 hodin, tedy jako u minulé verze FreeBuds 3.

A jak to hraje? Dá se říct, že tak, jak konstrukce umožní. Chválím nejvyšší hlasitosti a současně puštěné ANC, tato kombinace vás odpojí od okolního světa do světa oblíbené hudby. U zdůrazněných basů ucítíte jemné vibrace do ušních bubínků, výchozí ekvalizér mi přijde příliš plochý a nudný. U vylepšení výšek pak přijdete o basy… Sluchátka si poradí jak s hiphopem, tak dnb a house music, užijete si vokálové části. Ke kvalitě poslechu nemám připomínek, i když podle mých zkušeností si užiju kvalitnější poslech se špuntovou variantou FreeBuds Pro. Ovšem to jsme už cenově u 5 000 Kč a vaše uši musí tolerovat zasunuté špunty.

Závěr

Huawei FreeBuds 4 jsou povedená sluchátka, jak po stránce vzhledu a ergonomie, tak u kvality hudby. Výtečně funguje ANC na ulici i v MHD, budete mít klid od poslouchání cizích rozhovorů… Podpora nastavení v rámci aplikace Huawei AI Life je skvělá, můžete sledovat procenta nabití baterie každého sluchátka i pouzdra, a jako praktickou funkci výrobce dokonce umožnil prozvonění ztraceného sluchátka z mobilu. To se hodí!

Reklama