Samsung Galaxy Fold: umí být výjimečný [recenze]

Reklama

Revoluční telefon, který je běžně k dostání a může jej mít každý. Ohýbací konstrukce hýbe mobilní světem a Fold se s ní hrdě chlubí. A my jsme se chlubili taky!

Samsung Galaxy Fold vám hravě zboří představy o tom, jak „má“ mobil vypadat. V zavřeném stavu jde o příjemně oblou „tatranku“, která je dost tlustá a hlavně hodně těžká v ruce. V kapse o ní rozhodně budete vědět neustále. Telefon padne do ruky v zavřeném stavu docela dobře, hladký povrch vypadá stylově a trochu překvapí kvalitní vnější displej s velikostí 4,6 palců. Na výšku má v zavřeném stavu kolem 16-17 mm a to už je pořádná hodnota, hmotnost 276 g stejně tak.

Telefon za 54 000 Kč dobprovází v luxusním papírovém balení bohaté příslušenství. Kromě redukce USB-C na 3,5mm jack, rychlonabíječky a výměnných krytů tu máme bezdrátová sluchátka v černém podání. Jde o populární model Galasy Buds, která jsou důstojným parťákem pro poslech kdekoliv na cestách. Naši dřívější recenzi Buds najdete zde.

Větší show však zajistí veliký displej uvnitř, po rozevření máte před sebou plochu s úhlopříčkou 7,3 palců. AMOLED technologie na obou z nich zajistí kvalitní obraz, jak jsme u top modelů značky zvyklí, stejně jsou bleskové reakce na doteky a čitelnost za různých světlených podmínek.

Telefon se v zavřeném stavu dá ovládat jednou rukou, ovšem musíte si zvyknout na menší rozměry displeje a jeho rozlišení, proti jeho poškrábání bdí Gorilla Glass 6. Vnější displej můžete zaplnit ikonami podle libosti, nezávisle na vnitřním. Na vnějším tak budete mít přehrávač hudby, zkratky na volání a čtení zpráv. Pro psaní znaků např. na Whatsapp se kvůli rozměrům moc nehodí, ale taky se dá. Zaoblené okraje přední strany plynule přechází do boků, vpravo se nachází tlačítka hlasitosti a zámek mobilu, stejně tak se hodí čtečka otisků prstů.

Spodní hrana obsahuje USB-C slot a reproduktor, druhý je pak naproti na horní straně. Ze zadního pohledu je mobil stylově lesklý a chytá trochu otisky, povrch kryje Gorilla Glass 6. Tady hlavní roli má modul fotoaparátu. Ten je trojitý s velmi dobrým výkonem, sídlí tu hlavní snímač 12 Mpx, širokoúhlý 16 Mpx a teleobjektiv 12 Mpx. Nechybí výkonný LED blesk s využitím jako svítilny.

Hlavní roli má u Foldu samozřejmě vnitřní ohebný displej. Konstrukce telefonu umožňuje jeho opatrné otevření i jednou rukou, lepší je to dvěma. Displej se rozsvítí ihned, září pak do téměř 100% uzavření. Ohyb displeje jde samozřejmě vidět, ale při běžném použití vůbec nepřekáží. Naopak, dává vyniknout ohromné ploše, na které je radost surfovat, hrát hry a provádět jiné činnosti. Rámeček kolem displeje je mírně nad povrchem, hodí se to pro mód uzavření, kdy na sebe protilehlé strany dobře sednou a vše pojistí magnety.

Mechaniku zavírání představuje kloub, který má dle Samsungu vydržet 200 000 ohybů, na pár let by to při otevírání 50-100x denně mohlo vydržet. Fold není běžný telefon, u něj tak víte, kdy se odporoučí do šrotu a nepůjde jej používat… Rozhodně bychom tedy nedoporučili jej kupovat z druhé ruky, nemáte přehled o počtu absolvovaných ohýbání…

Na displeji si užijete dostatek místa, ale počítejte s tím, že Android na něj není speciálně připravený. To znamená, že se musíte držet matice ikon max. počtu 5 x 6, i když by se jich vešlo do řádku i sloupců více. Dále dotyková tlačítka systému jsou pouze na pravé části displeje dole, nejde je mít třeba na obou. S psaním na klávesnici si užijete mezeru v ohybu displeje, ale dá se na to nějak zvyknout a psát se dá hodně rychle.

Android pohání 8jádrový Qualcomm Snapdragon 855 s max. taktem jader 2,48 GHz, 12 GB RAM a místa je také dost – 512 GB, bez možnosti paměťové karty. Systém může využívat plochy displeje na různý multitasking, otevření více oken vedle sebe, jako dlaždice, funguje přepínání aplikací plynule mezi velkým a malým displejem po zavření. S funkcí systému nebyly za testování žádné potíže, vše je plynulé a bleskové. Ohledně výdrže na nabití Fold vydrží i víc jak den v chodu, včetně poslechu hudby, hraní her apod.

Velmi doboru známku si odnese soustava fotoaparátů, protože focení je doména Foldu. Může být hezky nebo zataženo, Fold si poradí na jedničku. Focení s otevřenou konstrukcí je trochu specifické, ale alespoň vše vidíte větší a lépe zamíříte na scénu. Ohledně videa je tu podpora 4K, pro běžné použití stačí stabilizované 1080p při 60 snímcích za sekundu.

Samsung Galaxy Fold je netradiční telefon, který je určený zájemcům o revoluční konstrukci a obří displej uvnitř. Po 14 dnech používání jsem přišel na to, že mi vadí jeho vyšší hmotnost a nutnost jej neustále otevírat kvůli lepší čitelnosti textů, e-mailů apod. Naopak jsem byl nadšený z fotografování a natáčení videí, tady je Fold velkým pánem.

Samsung Galaxy Fold fotogalerie

Samsung Galaxy Fold – 1080p video

Reklama