Android 4: jak vypadá, co umí

Reklama

Toužíte po co nejvíce informacích o novém Androidu 4.0? Připravili jsme pro vás rozsáhlou galerii systému, kde si můžete prohlédnout, jak možná bude brzo vypadat i váš telefon.

Android momentálně vládne trhu s operačními systémy. Není proto divu, že spoustu uživatelů zajímá, jak vypadá nová verze systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Ten sjednocuje vzhled systému u tabletů a mobilních telefonů. Google si dal opravdu záležet, graficky proměnil opravdu celý systém. Jedná se o Holo téma, které používá i nový font jménem Roboto. Bude určitě zajímavé sledovat, nakolik se ostatní výrobci rozhodnou grafickou podobu operačního systému neupravovat, nebo jestli zůstanou věrní svým vlastním grafickým nástavbám. Holo téma ale bude muset být přítomné ve všech telefonech s Androidem 4.0 (a výše), je proto velmi pravděpodobné, že se s ním budeme setkávat mnohem častěji než jsme byli dříve zvyklí.

Všechny screenshoty jsou pořízené z telefonu Samsung Galaxy Nexus s verzí systému 4.0.2. Jak budou postupně vycházet aktualizace, mohou se měnit některé funkce a podoba systému, přinejmenším do verze 5 by ale měl zůstat základ stejný.

Pohotovostní displej, hlavní nabídka, widgety, multitasking

V systému zůstal zachován větší počet pohotovostních displejů, mohou mít různé pozadí a fungují na nich widgety. K žádné změně bohužel nedošlo u výsuvné lišty, která nadále zůstává striktně informativní. Velkou změnu naopak prodělala obrazovka informující o posledních spuštěných aplikacích. Místo ikonek tu máme velké náhledy, mezi kterými jde přepínat, nebo je pohybem prstu vypnout.

Hlavní nabídka je rozdělena do dvou velkých částí: Aplikace a Widgety (ty už nejde nastavovat přímo z pohotovostního displeje). Vpravo nahoře je další přístup do Android Marketu, tradiční ikonka ale zůstala zachována také. Widgety nyní mají hezčí grafické náhledy, seřazené jsou podle abecedy. Stačí na nich déle podržet prst a pak už jen vybrat obrazovku, na které budou umístěné. Příjemnou novinkou je možnost libovolného zvětšení widgetu – déle na něm podržte prst a pak roztáhněte jeho okraje.

Volání, telefonní adresář

V systému nechybí seznam posledních hovorů, výborná je ale hlavně nabídka oblíbených. Tu totiž doplňují i nejčastěji volané kontakty.

Adresář je mnohopoložkový, nejrychleji se v něm pohybujete prstem po pravé liště. Problém není nastavit si vlastní vyzvánění a obrázek kontaktu. Ty se ale přenášejí při synchronizaci ve velmi nízké kvalitě a na větším displeji nevypadají vůbec dobře.

Textové zprávy, e-mail

Náhled zpráv se řadí podle data jejich přijetí. Všimněte si čísla v pravém rohu, ukazuje počet nepřečtených SMS. Zprávy můžete omezit limitem, pak se nejstarší z nich začnou mazat. Nechybí doručenky nebo odpočet znaků. Z náhledu zpráv si můžete prohlédnout smajlíky, včetně jejich grafické podoby, při samotném psaní už ale uvidíte pouze jejich přepis a grafika se objeví až po odeslání.

E-maily se dají odeslat i s přílohou, korektní je většinou i její zobrazení u doručených zpráv. Standardně vidíte jen přijaté e-maily, ale můžete přepnout i na další složky v rámci své e-mailové schránky.

 

Internetový prohlížeč

Internetový prohlížeč si korektně poradí se zobrazením většiny stránek, podporu flashe je třeba doinstalovat. Stránka se dá uložit pro pozdější přečtení, nastavovat se dá písmo, způsob přiblížení textu a spousta dalšího. Více otevřených oken je samozřejmostí.

Google Earth, Mapy

V telefonu se můžete těšit na skvělé aplikace od Googlu – Earth a Mapy. Zatímco první je spíše pro zábavu, Mapy už dnes dokáží i navigovat, nebo si část můžete uložit do paměti přístroje a používat offline. Mapy umějí vrstvy, ukazovat zajímavá místa a mnoho dalšího.

Galerie, fotoaparát, YouTube

Fotoaparát má nastavení v pruhu vedle spouště, po kliknutí se objeví boxík s podrobnějšími specifikacemi. Galerie se třídí na pořízené záznamy, videa nakopírovaná z počítače nebo třeba snímky z blogu. Pořízené záznamy se řadí nejen chronologicky, ale i podle místa, lidí nebo přiřazených tagů. YouTube vlastně spustí jen internetovou stránku s videi, prohlížení samozřejmě funguje nejenom na výšku.

Kalendář

Události v kalendáři se liší barvou podle toho, se kterým zdrojem jste je synchronizovali. Funguje denní, týdenní a měsíční náhled. Události jsou opakované, dá se zadat časové období, další osoby atd.

Čas, kalkulačka, hlasové vytáčení

Budík je opakovaný, umí také jen vibrace. Na Galaxy Nexus mi ale nefungoval při vypnutém telefonu.

Hudební přehrávač

Přehrávač si najde skladby nakopírované do telefonu, roztřídí je podle ID3 tagů. Funguje obvyklý způsob rozdělení, vlastní seznam skladeb, vyhledávání nebo přístup do obchodu s hudbou.

Další funkce

Tyto položky se v jiných telefonech vůbec nemusí objevit. Jedná se hlavně o aplikaci pro zaznamenává sportovních výkonů a možnost úpravy pořízených videí. Spolupráce s Google+ se naopak velmi pravděpodobně objeví v každém přístroji s Androidem.

Android Market

Místo, kde do telefonu získáte další aplikace. Potřebujete jen Google účet a můžete stahovat i nakupovat ohromné množství aplikací. Velmi dobře funguje vyhledávání, můžete vybírat i podle kategorií, nebo sledovat pouze bezplatné programy.

Nastavení

Nastavení je podstatně bohatší než v předchozích verzích systému. O správě přenesených dat, změně velikosti písma nebo speciálním menu pro vývojáře už jsme psali v recenzi. Telefon toho ale umí podstatně více. V tomto případě bude asi lepší, když si prohlédnete jednotlivé displeje, získáte lepší představu. Položek v Nastavení ale najdete ještě podstatně více.

Vybraná zařízení se systémem Android 4: Samsung Galaxy Nexus, Samsung Galaxy S II, Samsung Galaxy Note, HTC Sensation, HTC Sensation XL, HTC Evo 3D, LG Optimus 2X, LG Optimus 3D, Motorola Razr, Sony Ericsson Xperia Arc SSony Ericsson Xperia Ray, Sony Ericsson Xperia Neo, Sony Ericsson Xperia Mini

Většina z těchto telefonů se aktualizace na Ice Cream Sandwich teprve dočká.

Samsung i9250 Galaxy Nexus lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama