LG Optimus Hub: lehce povadlá slunečnice (recenze)

Reklama

LG Optimus Hub se zařadí do třídy levnějších Android telefonů. Že se v této oblasti výrobce vyzná, dokázal před časem výborným Optimem One. Stane se novinka s označením Hub stejně úspěšnou? Startovní pozici má rozhodně těžší. Konkurence už je dnes mnohem lépe připravená.

Když na trh vstupoval LG Optimus One, jednalo se o jednoznačnou trefu do černého. Telefon měl vzhledem k ceně velmi dobré parametry, konkurence bylo málo a Android kolem 5 000 Kč byl velkým lákadlem. Nástupce s označením Hub to ovšem už dnes tak snadné mít nebude.

LG E510 Optimus Hub lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Design, rozměry, konstrukce

LG Optimus Hub jsme vám poprvé představili v tomto preview. Můžeme tak zopakovat, že se jedná o plastový telefon s rozměry 113 × 61 × 12 mm a 123 g hmotnosti s 3,5“ displejem krytým Gorilla Glass. Větší ochraně displeje napomáhají i lehce zvýšené okraje, díky kterým se displej nikdy nedostane do kontaktu např. s rovným povrchem stolu.

Klasický design dotykového smartphonu vylepšuje několik drobností. Velmi hezký je tečkovaný zadní kryt, ve kterém je vsazen i objektiv 5Mpx fotoaparátu. Netypicky vypadá i středové tlačítko pod displejem, které se schovává ve stříbrném rámečku. Stejně jako u bočních kláves se jedná o softwarovou klávesu. Všechny jsou po zmáčknutí velmi jasně podsvícené.

Hodně nevýrazná na dotyk jsou tlačítka regulace hlasitosti v levém horním rohu. Okolní povrch je naštěstí zcela hladký, takže tlačítka neminete, na můj vkus ale mohla být opravdu o něco výraznější. Pravý bok telefonu zůstává zcela prázdný, na horní hraně je zapínací tlačítko a audiokonektor. Spodek přístroje zabírá microUSB, sloužící pro nabíjení i propojení s počítačem.

Konstrukci telefonu nemohu hodnotit lépe než průměrnou známkou, zadní kryt má mírnou tendenci se prohýbat a slabounce povrzávat.

Delší používání může tyto vlastnosti jenom zhoršit. Po sejmutí krytu se dostanete k microSDHC kartě, která se do telefonu umisťuje z boku.

Na konstrukci telefonu by se ale našlo více kazů. Chybí tlačítko spouště fotoaparátu, uvítal bych přední kameru a hodně také vadí, že dotyková tlačítka brzo zhasínají. Stačí chvíli ťukat jen do displeje a podsvícení se ztratí. Ve tmě docela komplikace, nejjistější rozsvícení je pak horním zamykacím tlačítkem. Tlačítka nemají také žádnou vibrační odezvu, musí ale jít o softwarovou chybu, protože příslušné nastavení v telefonu nechybí. Kritizovat mohu i fotoaparát bez přisvětlovací diody a ještě více mi chyběla dioda informační.

Displej, hardware

Displej má solidní úhlopříčku 3,5“ a rozlišení 320 × 480 bodů. Automatickou regulaci jasu jsem neobjevil, úroveň vybíráte ručně. Na maximum svítí displej opravdu velmi silně a má solidní čitelnost i na slunci. Samozřejmě nechybí zákaz automatického přetáčení displeje a nastavení doby podsvícení. Displej je typu TFT LCD s kapacitní technologií.

O chod operačního systému Android 2.3.3 (mělo by dojít i na aktualizaci na 2.3.4) se stará 800MHz procesor s 512 MB RAM. To vůbec nejsou špatné hodnoty, o to více překvapí, že se telefon mírně zadrhává a občas reaguje se zpožděním. Rozhodně bych to nepřičítal špatným reakcím displeje, vypadá to na málo vyladěné prostředí. Proti tomuto názoru ale zase stojí fakt, že LG nepoužilo o tohoto telefonu nic nového, systém s grafickou nástavbou vypadá stejně jako u jiných telefonů LG.

K dispozici máte dále 160 MB interní paměti a samozřejmě podporu karet microSDHC. Telefon disponuje rychlými daty, má také GPS a akcelerometr. Baterie má kapacitu 1500 mAh, při průměrném provozu vydrží zhruba dva dny.

Solidní 5Mpx rozlišení fotoaparátu doplňuje jen slabé VGA video.

Ovládací prostředí, systém

Pokud jste četli některou naši recenzi na LG z poslední doby, prostředí nového LG Optimus Hub vás nepřekvapí. Orientace je stejná jako u modelu Sol, ale také u staršího 2X.

Pohotovostních obrazovek může být maximálně sedm a sami vyberete, který displej se bere jako hlavní. Telefon nabízí v základu devět widgetů, nejzajímavěji vypadá správce spuštěných aplikací, nechybí ani hodiny, kalendář, rádio, hudba či sociální sítě. Zbytečné je naopak ovládání datových přenosů nebo bluetooth, to najdete v horní výsuvné liště.

Menu tvoří mřížka ikon, pohybovat se mezi nimi můžete horizontálně i vertikálně. Záleží, co si nastavíte. Telefony LG umožňují také vytvoření vlastních sekcí, pod které si jednotlivé funkce můžete přiřadit. Standardně máte rozlišené programy stažené z Android Marketu.

Funkční nabídka odpovídá nižší ceně přístroje. Pochopitelně jsou k dispozici funkce od Google, můžete tedy z Marketu stahovat aplikace, používat Gmail, Google Search a mapy.

Trošku slabší jsou organizační funkce. K dispozici je pouze kalendář a budík. Poznámky či úkolovník si do telefonu budete muset teprve stáhnout. O to více překvapí přítomnost alespoň základní verze Polaris Office (bez možnosti editování dokumentů), správce aplikací už jsem zmiňoval.

U zpráv si můžete vybrat ze dvou typů klávesnice. Kromě té standardní je k dispozici i velmi dobrá varianta od LG. Jen škoda, že čárku ve větě uděláte až po přepnutí na speciální znaky (pro tečku stiskněte dvakrát rychle mezerník. Rychlý přístup ke smajlíkům nebo odpočet znaků ale nechybí.

Telefonní adresář je naprosto standardní, kontakty si můžete rozlišit melodiemi a doplnit řadou podrobností. Bohužel chybí propojení se sociálními sítěmi.

Na internetovém prohlížeči je bohužel hodně vidět malá rychlost celého systému. Kritiku si také zaslouží za absenci podpory flashových animací. Prohlížeč například umožňuje výběr preferovaného typu zobrazení (mobilní nebo plnohodnotné stránky), měnit velikost textu, nebo mít nastavený defaultní zoom. Pokud šetříte za data, lze vypnout načítání obrázků.

Multimédia, závěr

Fotoaparát nabízí vyvážení bílé barvy, měnit můžete ISO nebo expozici. K dispozici je také kompenzace expozice a několik režimů focení. Fotky jsou ovšem tak mizerné, až uvažuji, že je snímač poškozený. Snímky absolutně barevně neodpovídají, nejsou ostré, zato pořádně rozmazané.

Troufám si tvrdit, že LG Optimus Hub si mnoho příznivců nezíská. Systém je (i přes dobré hardwarové parametry) pomalý, multimédia jsou podprůměrná, konstrukcí telefon nenadchne a také ve výbavě není nic, co byste nezískali u spousty konkurentů. Velkým soupeřem bude především Samsung Galaxy Ace.

LG E510 Optimus Hub lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Technické parametry a funkce LG Optimus Hub

  • Rozměry a hmotnost: 113 × 61 × 12 mm, 124 g
  • Operační systém: Android 2.3.3, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
  • Displej: 3,5 palce (74 × 49 mm), kapacitní, TFT LCD, 320× 480 bodů, 16 milionů barev
  • Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
  • Procesor a paměť: 800 MHz, 512 MB RAM, 160 MB ROM, paměťové karty microSDHC
  • Organizační funkce: Kalendář, prohlížení dokumentů Office
  • Multimédia: 5 Mpx fotoaparát s autofokusem, VGA video, přehrávání DivX
  • Baterie: 1 500 mAh
  • GPS: ano, A-GPS

Reklama